Plochá noha

Ve zkratce pro tatínky

  1. Vývoj nohy
  2. Co přispívá ke vzniku ploché nohy?
  3. Jak dítěti pomoci? Které pohyby podporujeme?
  4. Nejúčinnější cvik u ploché nohy

1. Vývoj nohy

Plochá noha je u všech dětí do dvou let zcela normální jev. U novorozenců totiž vyplňuje vnitřní část plosky tukový polštář, který později rozvojem pohybové aktivity po druhém roce života postupně mizí. Ještě kolem třetího roku mají děti často lehce vbočená kolínka a tím i jiné postavení patičky, navíc je nižší svalové napětí a větší volnost v kloubech. Vbočení kolen i postavení paty se postupně upravuje v závislosti na rozvoji svalů a vazů celé končetiny včetně svalů a vazů nohy, takže koncem předškolního věku je již klenba normálně vyvinuta.

Jestliže však jsou svaly a vazy chabé natolik, aby držely klenbu chodidla, vznikne plochá noha.

2. Co přispívá ke vzniku ploché nohy?

  • Předčasné stavění dítěte a nucení k předčasné chůzi. Pohybový vývoj se nedá uspíšit, každé dítě je jiné, pokud se ještě dítě samo nepostavilo, nikdy ho sami nestavte a nikdy ho nenuťte chodit, dokud se samo v postýlce nepostaví a nezačne ji samo obcházet. Ze stejného důvodu jsou zavrženíhodná chodítka a hopsadla, která brání přirozenému rozvoji pohybových schopností dítěte a tím vývoji svalů a vazů končetin.
  • Nevhodná obuv - botičky pořiďte tehdy, až dítě chodí za ručičku. Botičky musí mít pevnou podrážku (koženou), musí být kotníčkové (nejlépe do 3 let) - pata musí být pro správné postavení nohy pevná.
  • Nadměrná hmotnost dítěte, celkové oslabení dítěte a nedostatečná výživa.

3. Jak dítěti pomoci? Které pohyby podporujeme?

  • Dítě stojí v postýlce, drží se postele a prohupuje se v kolenou. Většina dětiček ještě cloumá postýlkou. Tento pohyb je důležitý k rozvíjení chodidla a měl by se spontánně objevit mezi 8.-9. měsícem.
  • Sedíme, držíme dítě pod pažemi čelem k nám. Děťátko se bude odrážet od vašich stehen. To je rovněž důležité pro rozvíjení chodidla.
  • Nechte dítě často chodit naboso v nerovném terénu, v písku či trávě, doma můžete využít různých rohoží - tím dochází k dráždění a posilování svalů chodidla.
  • Zkuste jednoduché cviky pro posilování svalů nohy a lýtkových svalů: krátká chůze po špičkách, ve stoji cvičit stoj na špičku - zpět na patu, sbírání drobných předmětů prsty nohou (např. kostky, kus látky), kreslit tužkou vloženou mezi prsty nohy na papír. Cviky opakujte každý den, vždy zvolte hravou formu a pro dítě to bude zábava, povzbuzujte je.
  • S nákupem bot spěchat nemusíte, ale vždy kupujte botičky s atestem (viz stať Oblečení a obuv).
  • V pěti letech při preventivní prohlídce dětský lékař posuzuje i postavení nožek, v případě potřeby doporučí vhodné cvičení doma. Jedná-li se zřejmou vadu postavení nohy, je na místě vyšetření odborným lékařem - ortopedem, který postavení nohy posoudí a doporučí vhodný postup. Někdy totiž může být příčinou vzniku ploché nohy také chybné postavení kyčelních a kolenních kloubů a to může posoudit jedině odborný lékař.

4. Nejúčinnější cvik u ploché nohy

Níže uvedený cvik, který je velmi náročný a velmi dlouho se nacvičuje, je schopno dítě provádět samo ve věku cca 10ti let. Dříve můžete zkoušet jednoduché cviky k posílení svalů (viz výše), počítejte však s tím, že většinou plochou nohu zcela nevyléčíte.

Inzerce
  • Posadíme se na židli, bosá noha se celou ploskou opírá o zem.
  • Bez pohnutí paty stáhneme chodidlo směrem k ní. Změní se tak délka i šířka nohy a zvětší se nožní klenba. POZOR! Neohýbejte prsty! Základní kloub palce musí být stále pevně na zemi a nesmí se nadzvedávat. Můžeme nacvičovat tak, že pod nohu, pod klenbu, dáme nějaký malý oblý předmět, asi velikosti švestky. Přes tento předmět se snažíme položit celou plosku nohy pevně na zem, včetně všech natažených prstů.
  • Tento cvik je velice vhodný nejen při plochonoží, ale i při vybočených palcích, po úrazech v oblasti kotníku a kolene.

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská, Bc. Andrea Havlíková

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Plochá noha je do věku 2 let zcela normální, upravuje se většinou koncem předškolního období. Přetrvává v případě, jsou-li svaly a vazy natolik chabé, že neudrží klenbu chodidla. Plochá noha může vzniknout jako důsledek předčasného stavění dítěte a chůze, používání chodítek a hopsátek, která opět dítě předčasně stavějí, nevhodná obuv či nadměrná hmotnost dítěte. K odstranění ploché nohy je vhodné chození naboso, cviky podporující klenbu nohy jako je úchop drobných předmětů nohou – např. kapesníku, kreslení nohou, stoj a chůze po špičkách. Dítě by mělo být sledováno u odborného lékaře, který mu v případě nutnosti předepíše speciální obuv na plochou nohu. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Plochá noha - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 28.03.2024, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×