Infekční mononukleóza

  1. Co je mononukleóza
  2. Mononukleóza inkubační doba
  3. Výskyt mononukleózu a její nakažlivost
  4. Mononukleóza příznaky. Jak onemocnění probíhá?
  5. Jak se mononukleóza léčí? Dieta při mononukleóze
  6. Jaká je nutná rekonvalescence po mononukleóze?
  7. Recidiva infekční mononukleózy

1. Co je mononukleóza?

Mononukleóza je o virové onemocnění, přenos je možný přímým kontaktem, slinami (tj. u dospívajících líbáním) či kapénkovou infekcí.

2. Mononukleóza inkubační doba

Inkubační doba mononukleózy je v průměru 2-3 týdny.

3. Výskyt mononukleózy u dětí, mladistvých a dospělých a její nakažlivost.

S onemocněním se můžeme setkat nejčastěji u dětí školního věku a mladistvých, méně často u malých dětí či dospělých. Nakažlivost onemocnění není příliš vysoká, takže v rodině či kolektivu nemusí nikdo další onemocnět.

4. Mononukleóza příznaky. Jak onemocnění probíhá?

Nejtypičtějším projevem mononukleózy je povlaková angína, zduření podčelistních mízních uzlin, méně často v podpažních jamkách a tříslech, horečky, únava – tedy příznaky téměř shodné s angínou, ale po běžném podání antibiotika – penicilinu – se stav dítěte nelepší. Pokud se však podá antibiotikum ampicilinové řady, dojde k těžké alergické reakci, projevující se celotělovou vyrážkou.

Průkaz onemocnění je možný pouze odběrem krve na vyšetření specifických protilátek. Protože je současně postižena funkce jater, je třeba vyšetřit i jaterní testy a podrobný krevní obraz. Další vyšetření volí ošetřující lékař dle stavu dítěte, někdy je nutná hospitalizace na infekčním oddělení.
Onemocnění však může proběhnout skrytě jako běžná viróza, jejímž následkem je vleklá nevysvětlitelná únava a větší potřeba spánku, zduření uzlin nemusí být nijak výrazné nebo může úplně chybět. Právě vleklá únava dítěte přinutí rodiče k návštěvě lékaře.

5. Jak se mononukleóza léčí. Dieta při mononukleóze

Léčení mononukleózy závisí na zhodnocení stavu dítěte, většinou zpočátku základní antibiotikum a podle průběhu volí lékař jiný druh, v každém případě je nutná dietní strava jako při onemocnění infekční žloutenkou, klid na lůžku a dostatek vitaminů, zvláště skupiny B, případně dalších léků při poruše jaterních funkcí, tzv. hepatoprotektiv.

6. Jaká je nutná rekonvalescence po mononukleóze?

Ta je nezbytnou součástí léčby mononukleózy a je většinou několikatýdenní, což závisí hlavně na průběhu onemocnění a na hodnotách jaterních testů. Spočívá především v zákazu tělesné výchovy, nutná je jaterní dieta (její délka závisí na hodnotách jaterních funkcí), dostatek vitaminů a případně léků na ochranu jaterních funkcí. U dětí školního věku – pokud byl průběh onemocnění lehký – je nutno vyřadit školní docházku cca na 3 týdny, zákaz tělesné výchovy a sportování na čtvrt roku. Jde-li o aktivního sportovce, je potřeba s tréninkem začít postupně a pomalu zvyšovat dávky.
Únava i větší potřeba spánku může přetrvávat i půl roku, v tomto období jsou děti po překonaném onemocnění zvýšeně náchylné na všechna onemocnění, proto se rekonvalescence nikdy nesmí podcenit!

7. Recidiva infekční mononukleózy

Recidivu, tedy opakované onemocnění infekční mononukleózou nelze jednoznačně vyloučit (většinou s odstupem několika let, ale výjimečně), jde většinou o reaktivaci.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Infekční mononukleóza - diskuze

  • Mononukleóza u kojence/batolete?
    Před asi třemi měsíci jsem s malým strávila víkend na kojeneckém oddělení v nemocnici (tehdy mu bylo 14 měsíců). Šlo o nespecifikovanou virovou infekci s teplotami 39°C, kterou následně označili lékaři za 6.nemoc. Po kontrolních vyšetřeních mu byl zjištěn přetrvávající nedostatek bílých krvinek a následně jsme skončili s pozitivním testem na mononukleózu. Doteď mi není jasné, kde k tomuto onemocnění mohl přijít. Nikdo z rodiny jej neprodělal a já s manželem máme i negativní testy na protilátky.V MHD nejezdíme, pokud jdu nakupovat, vozíček před posazením Peťuli vydezinfikuji a do dětských kolektivů se dostáváme jen zřídka a cizí hračky neokusuje. Pokud máte někdo zkušenosti s tímto onemocněním u tak malého dítěte, prosím poraďte, jak pomoci malému v rekonvalescenci. Stále má sníženou imunitu a podle vyjádření lékařky se nedá dělat nic než po dalším měsíci opakovat testy. Malý je divoch, co zná jen dva způsoby trávení dne - nekonečné běhání, házení, přenášení věcí a hodinový spánek, co si dává kolem oběda. Jinak nespí ani není v klidu ani v autě na dlouhých cestách a pokud si nemá s čím hrát, tak jednoduše vytrvale řve.
    Vlaďka_T   | 03.06.2014 12:05:18 | Reakcí: 1, poslední: 11.06.2014 11:23:53
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Mononukleóza u kojence/batolete?
      Přikládáme odpověď dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové:
      Infekční mononukleosa se přenáší kapénkovou infekcí, takže se dítě mohlo nakazit
      kdekoliv, nemusel to být rodinný příslušník.Tvorbu bílých krvicek lze podpořit B
      vitaminem - Pyridoxin 1x 1/ 2 tbl denně,to by mohlo zklidnit jeho divokost,
      podáváním imunopreparátů - v tomto věku Imunoglukan sirup 1 ml / 5 kg.Dobře působí i
      Wobenzym - ale asi dítě v 17 měsící jej nespolkne.
      Mám dobrou zkušenost s homeopatiky - Engystol 2xdenně 1 tbl,Lycopodium 15 ch 1xdenně
      3 granule - oboje lze rozpustit ve lžičce vody a podat mezi jídly, nezapíjet.
      Baby on line   | 11.06.2014 11:23:53
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×