Alergická rýma u dětí

  1. Příznaky alergické rýmy
  2. Příčina alergické rýmy
  3. Co dělat u alergické rýmy?
  4. Vyšetření při alergické rýmě
  5. Léčba alergické rýmy
  6. Celoroční podávání antihistaminik

1. Příznaky alergické rýmy

Její projevy jsou stejné jako u běžné rýmy a odlišit je od sebe není vždy jednoduché, navíc celá řada léků pomáhá u obou typů. Typický záchvat alergické rýmy začíná svěděním v nose a různě početnou řadou kýchnutí, z nosu začne vytékat množství vodnatého bezbarvého řídkého hlenu, nosní sliznice zduří a nos se ucpe. Záchvat může trvat několik minut, ale také několik hodin i déle, objeví se v kteroukoli denní dobu, většinou ve dne, ale i v noci. Často se objeví i podráždění spojivek. Přidruženou infekcí se mění vzhled výtoku z nosu, takže v této fázi se nedá alergická rýma od běžné rýmy odlišit.

2. Příčina alergické rýmy

Příčinou alergické rýmy jsou alergeny nejrůznějšího druhu - pyly, trávy, plísně, potraviny, různé chemikálie, chlad, prací prostředky, aviváže, prach apod.

3. Co dělat u alergické rýmy?

  • Všímejte si, ve kterém ročním období a za jakých okolností se potíže objevují, nejsou-li projevy vázány na pobyt v určitém prostředí (venkovské chalupy), na styk s některým zvířetem, neobjevují-li se potíže po požití určité potraviny, při přechodu z teplé místnosti do chladu, při sběru léčivých rostlin, při výměně bytových textilií (nový koberec), při změně pracího prášku apod.
  • Zvláště, je li v rodině výskyt nějakých alergických projevů, je nutno na alergický původ rýmy myslet. Je-li rýma mírná, vyskytuje se zřídka a podaří se vám vysledovat příčinu jejich vzniku, takže zjistíte, co rýmu vyvolává, můžete své dítě vyvarovat přímého styku s vysledovaným alergenem (v domácnosti odstraňte např. zvíře, závěsy, koberec, vyměňte vysavač za bezsáčkový, ze stravy vylučte ty potraviny, které potíže způsobují - např. oříšky).
  • Navštivte ale ošetřujícího dětského lékaře, který zvolí vhodné léky k potlačení alergických projevů. V této situaci není nutné ihned nechat dítě testovat.
  • Ovšem v případě komplikací - dechových potíží, přidružených zánětů vedlejších nosních dutin, opakovaných infektů, podráždění kůže, častých alergických projevů nebo když se nedaří vysledovat příčina potíží (mohou se navíc kombinovat), je na místě vyšetření dětským alergologem - imunologem, který na základě svých vyšetření zvolí vhodný léčebný postup.

U dětí kojeneckého věku jde většinou o „běžnou rýmu", i když se v rodině alergie vyskytuje, s projevy klasické alergické rýmy se setkáváme u dětí předškolního a školního věku. Obecně platí: Čím dříve se příznaky rozpoznají, tím dříve může být alergická rýma léčena.

4. Vyšetření při alergické rýmě

Pokud jste odesláni k dětskému alergologovi - imunologovi, dítě se většinou na počátku, příp. opakovaně podrobuje imunologickému vyšetření krve a kožním testům na příslušné alergeny.

5. Léčba alergické rýmy

Je striktně individuální. Nejčastěji jsou nasazována antihistaminika (léky potlačující alergické projevy), ale v případě častých infektů dítěte může lékař rozhodnout o podávání tzv. imunostimulancií (léky podporující obranyschopnost organizmu). Obsahují alergeny (pro imunitní systém dítěte poznávací látky mikrobů, těch, které nejčastěji způsobují danou skupinu infektů). Alergeny v organizmu dítěte vyvolají imunitní reakci s tvorbou protilátek. Při setkání těla se skutečnými mikroby, které mají na povrchu stejné alergeny, reaguje imunita dítěte rychleji (rychle zničí mikroba) a mírněji (onemocnění dítěte probíhá méně dramaticky).

6. Celoroční podávání antihistaminik

V současnosti i u dětí běžná praxe. Současná generace antihistaminik (léků potlačujících alergické reakce) je k dětskému organizmu natolik šetrná, že není důvod k obavám z jejich dlouhodobého užívání.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Alergická rýma - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×