Inzerce
Inzerce
Inzerce

Soutěž o 100 balení nosního spreje Quixx již zná své vítěze!

Na balení nosního spreje Quixx se mohou těšit:

corelia tygřímáma jezurka Andrea81
Val.J35 Zuzbr Borda
amalie2011       
doug miska1183 Gigi Majjda01
antara Nadine Ewík82 DášaJ
smíšek1 aenka cukrblik
lojzinek
sarka13 zanlena hanka56 DADI
Dana198 nadule1 mtina bali
sygy invalida Alla1 Kydka
alka1975 Honafa elije berus
Kajdda kokýn Columbo Septik
Monika22 Janbrna kamila Liberte
ZHalickova wera8 Dzina007 Gastrica
lenulina citygirl14 renca64 blaniik
Damiánka monijka Mopsička ivbara
petikuk vypravec corela Míšena
chezzie Dejmalka epospa angieblack
jedla Fidorka Valča sweety77
lenča88 roupicek1 Monica1 paj99
MonikaDom mirabel Andrea6030 anada
twigginka hopik Majunka21 Meridene
Lucka.hel foREVer hermanek Milka98
tvackova1 blesksoft eilin Janulka.C
danka7 aleš7 Petrucha_k dankal
Marci55 Alex649 drahos VojtaD.
liana55 janovice Fillynka zuzka83

Výhercům gratulujeme!

Ještě připojujeme správnou odpověď:

1. Jaká je koncentrace mořské soli v přípravku Quixx?

  • c) 2,6 %

Na rýmu vyberte ten správný nosní sprej s mořskou vodou

Pocity ucpaného nosu spojené s kýcháním a smrkání nejsou nic příjemného. Přitom léčba ucpaného nosu není nijak složitá. Stačí jen zajít do lékárny pro nosní sprej. Jenže jak vybrat ten správný, když některé nejenže nepomohou, ale mohou způsobit i nemalé problémy?

Jak vlastně vzniká „ucpaný nos“?

„Průchodnost nosu, nebo naopak jeho ucpání, jsou procesy řízené cévami. Rychlým naplněním krví se nos ucpe a omezí se jeho průchodnost. Jde o obranný mechanismus v případě, že do nosu proniká cizorodá látka, chemikálie nebo alergen, který může vyvolat alergickou reakci,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Vokurka, CSc., z Otorinolaryngologie v Hradci Králové. V chladném prostředí větší náplň nosních cév krví zpomaluje nosem proudící vzduch, který se ohřívá cestou do dolních cest dýchacích. Pokud organismus potřebuje větší přísun kyslíku například při fyzické zátěži, nosní cévy se naopak vyprazdňují a nosem proudí vzduchu více. Náplň cév je přitom řízena nervovým systémem, tzv. vasomotory. Ty reagují velmi rychle na vzniklé požadavky a nároky organismu. S věkem se ale rychlost vasomotorické reaktivity postupně snižuje. K jejímu vyčerpání dochází také v případě, že je sliznice intenzivně stimulována nadměrným užíváním nosních kapek.

Jak fungují nosní kapky uvolňující nos?

Kapky uvolňující nos patří mezi ?-sympatomimetika a působí na krevní cévy. Jejich účinkem dojde k zúžení cév (vasokonstrikci), tedy ke zmenšení krevní náplně a oplasknutí nosní sliznice. Nosní dutiny jsou tak průchodnější. Tento efekt na cévy trvá řádově hodiny. Přitom se liší u jednotlivých typů kapek podle jejich složení. Pokud se kapky aplikují opakovaně, dochází k zeslabování účinku na cévy, jejich zúžení je pomalejší a méně vydatné. Navíc po skončení zúžení cév (vasokonstrikci) dochází u většiny sympatomimetických kapek k opětovnému reaktivnímu naplnění cév krví, projevujícímu se omezením nosní průchodnosti. Tyto jevy vedou pacienta k užívání většího množství kapek, které se aplikují do nosu ve stále kratších intervalech. „Nosní cévy na to reagují postupně větším překrvením a zúžením při dalších dávkách. Narůstá objem nosní sliznice a tím i ucpání nosu. Navíc může docházet k poruchám pohybu řasinek i poškození povrchu nosní sliznice. Vzniká bludný kruh, kdy je třeba větší dávky nosních kapek v kratších intervalech. Výsledkem je ucpání nosu – jeden z hlavních příznaků, kterými se definuje rýma. A právě v této souvislosti hovoříme o rýmě medikamentózní,“ říká dále doktor Jan Vokurka.

Více na http://www.berlin-chemie.cz/Spolecnost/Novinky/QUIXX-R-NOVINKA


Diskuze k soutěži
Vložit příspěvek
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×