Inzerce
Inzerce
Inzerce

Trápí Vaše dítě průjem? Co při něm pomáhá?

Kojené děti mívají stolici častěji, je řidší a nakysle páchnoucí. S postupným zařazováním potravin do stravy dochází ke změně četnosti a složení stolice.

Nejčastější příčinou průjmového onemocnění je přítomnost bakterií, které se do stravy dítěte dostanou z potravin nebo špatnou hygienou při vaření.

Dítě ztrácí tekutiny, ubývá na hmotnosti a může dojít k narušení rovnováhy minerálních látek v těle.

Inzerce

Co dělat při průjmu?

Vždy je důležité kontaktovat lékaře! Při průjmech je důležité udržet správné zavodnění organismu. Denní příjem (v 9 měsících) by měl být kolem 600 – 800 ml, podle hmotnosti dítěte. V případě nutnosti lze použít rehydratační roztok (Kulíšek), který je běžně k zakoupení v lékárně.

Jak ovlivnit lehký průjem?

Při lehkém průjmu je dobré podat rýžový odvar s mrkví. Při průjmu je nezbytné zvýšit příjem pektinu. Proto na střevo zklidňujícím účinkem působí uvařená prolisovaná mrkev s rýží, šťáva z mrkve, banány, jemně nastrouhané a tepelně upravené jablko, meruňkové, broskvové pyré. Včasným a postupným podáváním lehce stravitelných potravin se dosáhne rychlejšího zotavení střevní sliznice. U dětí krmených umělou výživou je vhodné mléko ředit mrkvovým či rýžovým odvarem. Strava je schopna průjem vyvolat, zkomplikovat, ale i vyléčit. V léčbě průjmu z pohledu výživy je obecně nejdůležitější nepřestat jíst. Pověra, že je třeba střeva „nechat odpočinout“, je již překonána, stejně tak jako je opuštěn systém vědeckého hladovění spočívajícího v podávání čajů. I přes počáteční potíže je důležité varovat před ponecháním dětí s průjmem bez potravy.

  • Pokud je dítě kojeno, má kojení samo o sobě preventivně-terapeutický význam. Mateřské mléko svým složením působí protizánětlivě a pozitivně ovlivňuje bakteriální mikroflóru.
  • Dětem na umělé mléčné výživě má být mléko připravováno pokud možno do rýžového odvaru.
  • U starších dětí je důležité podávat husté tekutiny obsahující hodně škrobu – polévky, kaše z rýže, kukuřice, brambor, mrkve, čočky (červené), případně kuřecího masa.

Které potraviny průjem zhoršují?

Mezi potraviny zhoršující průjem patří – mléko, nadýmavé potraviny (např. fazole, zelí, kynutá těsta), potraviny obsahující nestravitelné zbytky – slupky, semínka, vláknina, mák, ořechy, zelenina, celozrnné obiloviny, čiré polévkové vývary, přeslazené tekutiny.

V realimentaci je výhodné zařadit probiotické kultury, které pozitivně působí na navození optimálního prostředí ve střevě.

Inzerce

Inzerce

 

Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Mgr. Jana Eliášová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Co pomáhá při průjmu?

Recepty při průjmu

Recepty při průjmu

Recepty při průjmu Příprava 10% rýžového odvaru 160 g rýže 1 litr vody Příprava mrkvové šťávy Mrkev nastrouháme – nejlépe na skleněném struhadle, v případě pot

Celý článek »

Komerční sdělení

Co pomáhá při průjmu? - diskuze

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×