Jak probíhá mise v Africe

Rozhovor byl pořízen 27. února 2013

Jak žijí v Malawi, co tam nejvíce potřebují

Zatímco našim dětem právě začínaly prázdniny a my jsme přemýšleli nad tím, jak jim dva měsíce volna co nejvíce zpestřit, členové neziskového občanského sdružení International Humanity (dále IH) vyrazili na svou další humanitární misi. Díky reportážím jejího předsedy, Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., FRCPS (www.babyonline.cz/maminka/celebrity/rastislav-madar), kterého na BOL známe z projektu Měsíc očkování (www.babyonline.cz/dite-od-a-do-z/ockovani-deti/mesic-ockovani), si můžeme udělat představu, jak to na misi vypadá a v jak odlišných situacích těm našim se nacházejí rodiče v Malawi.

Zdravotnická základna a nekonečná práce

Členové mise se po třech přestupech dostali z Vídně do hlavního města Malawi Lilongwe v červenci letošního roku. Hned z letiště se vydali i s léky a zdravotnickým materiálem autem do městečka Mchinji, kde založili svou základnu, a hned druhého dne ráno odjeli po nezpevněných silnicích do osady Fanuel, kam byla pomoc směřována. Cesta trvala hodinu a půl a na jejím konci čekaly stovky místních obyvatel, kteří lékaře a dobrovolníky vítali tancem a zpěvem, čímž vyjadřovali svou vděčnost.
Přestože šestičlenou skupinu čekala těžká práce, těšili se na ni. Denně dokázali ošetřit až 150 pacientů, pracovali dlouho do noci. Aby nemocní nemuseli stát několik hodin na slunci, byl zaveden lístečkový systém, přičemž přednost měly akutní případy a velmi podvyživené děti.  Někteří lidé tak čekali na své první setkání se skutečným lékařem, natož Bělochem, bez pití a jídla velmi dlouho, přesto byli nesmírně trpěliví. Dostala se jim péče a často i léky, které nemá ani místní okresní nemocnice – pro lidi ve Fanuelu příliš vzdálená a v níž ordinují jen 2 lékaři. Při 350 lůžcích si asi všichni dokážeme představit, jak kvalitní péči mohou nemocným poskytnout.


Tým mise Malawi 2013
 

Děsivá podvýživa

Jak píše pan docent na stránkách IH (www.internationalhumanity.cz), situace mnoha lidí v Malawi je velmi zoufalá. Mnoho dětí tam trpí podvýživou, nedostatkem bílkovin, jsou špinavé, zanedbané, jejich oblečení roztrhané. Nejsou výjimkou rodiny se šesti dětmi, o které se stará jen matka, která ovšem situaci nemůže zvládnout. Častou příčinou dramatické podvýživy dětí je skutečnost, že děti nezvládnou přechod z kojeneckého mléka, kterého má maminka stále méně, na nechutnou kaši - nsimu.. Dítě ji odmítá a stále více chřadne. Proto se rok a půl či dva roky staré děti nedokáží ještě postavit na nožičky, nemají v nich totiž sílu, aby je unesly. Dětičky jsou letargické, nemocné, bolavé, nateklé a s velikými bříšky. „Je to něco, co by se ve 21. století na této planetě už vyskytovat nemělo. Některé děti mají ve svých krásných, velkých očích strach, jiné zvědavost, další se k nám tulí. Všechny tyto situace nám ukázaly, jak nezbytná je v této oblasti naše pomoc,“ svěřuje se hlavní lékař.

Malawi1

Inzerce

Další nemoci a potíže způsobené úrazy

Nemocní přicházeli za lékaři z neuvěřitelné vzdálenosti až několik desítek kilometrů. Někteří pěšky, jiní volským povozem nebo jako spolujezdci na kole, záleželo na tom, v jakém byli stavu. Spektrum pacientů bylo každý den podobné. Jednalo se o nemocné s různými bolestmi, s otevřenými ranami, s infekčními nemocemi, s parazity, o astmatiky, o epileptiky, o pacienty s malarií, podvýživou, bilhariozou a mnoho dalších. Práci lékařům usnadňovala především výborná organizace, diagnosticky pak krevní malarické rychlotesty, CRP testy a močové diagnostické proužky. Děti dostávaly vitamíny, nutriční prášky, oblečení i hračky od velkého množství dárců z České republiky. „Smutných a bez naší pomoci beznadějných případů je v oblasti Fanuelu velké množství, s malou intervencí ale může drtivá většina z nich skončit šťastně,“ dodává pan docent Maďar. „Nejvíce práce vyžadoval pacient s epilepsií, který při opakovaných záchvatech několikrát spadl do ohně a byl mnohonásobně těžce popálený. Byl moc statečný, ale v tak zanedbaném stavu, že mu z jedné z hnijících ran vylétla zalezlá moucha, která mu tam kladla vajíčka.“

Malnutriční klinika

Lékaři zorganizovali i tzv. malnutriční kliniku a vyzvali všechny rodiny, aby se dostavily s podvyživenými dětmi. Výlučně nevýživná kukuřičná kaše, kterou jsou děti krmeny, jim může přivodit těžkou podvýživu či dokonce smrt, živočišné bílkoviny obsažené v mléce, vejcích nebo mase jsou však absolutně mimo finanční možnosti vesničanů, luxus taková potrava představuje často i pro lidi z města. Proto více než 150 nejchudších rodin dostalo základní balíček s mlékem, vajíčky, sojou, máslovými sušenkami, kouskem chleba, mýdlem, použitým oblečením, botičkami a hračkami z ČR. Tam, kde to bylo nutné, obdržely rodiny i léky a kojeneckou výživu. „Dojemné bylo, když jsme extrémně podvyživené dítě krmili stříkačkou a mléko, které mu z pusinky stékalo po nateklém bříšku, si bral na prstík a olizoval jeho starší bráška.“ Rodiče od lékařů obdrželi „desatero“, jak stavům podvýživy lépe zabránit a jak chránit zdraví svých dětí obecně. Ty nejpotřebnější rodiny s mnoha dětmi, o které se starala jen babička nebo jiný příbuzný, dostaly i kozu. Některé z rodin moskytiéru.

Malawi2

Průlomové oční operace

Velmi důležité poslání měl na misi i MUDr. Tomáš Utíkal. Do okresní nemocnice v Mchinji nechal přivézt fakoemulsifikační přístroj, který je nezbytný k provádění očních operací. Zahájil v nemocnici zkušební provoz a provedl první operace, díky nimž pacientům s oboustranným šedým zákalem navrátil zrak a dokonce zachránil oko muži, který si při práci zarazil hluboko do oka trn. Přístroj byl slavnostně předán nemocnici, která bohužel často řeší problémy s výpadkem proudu. „Kvůli výpadku zemřela ve vedlejším sále v průběhu operace žena s infekčními komplikacemi po císařském řezu, zůstalo po ní jen miminko. Co se stalo s ostatními pacienty napojenými na přístroje, se můžeme jen domnívat.“

Neutěšený stav občanské vybavenosti

Do Fanuelu nevedou asfaltové silnice, není tam rozvod vody, elektrické energie, bezdrátové sítě ani kanalizace. Mistní škola je také v žalostném stavu – tvoří ji šest tmavých místností bez stolů, lavic či židlí, na stěnách je plíseň, „třídy“ nemají okna ani dveře. Chabě uzavřít se dá jediná malá komůrka, která slouží jako kancelář ředitele. Na noc se do ní uzamykají všechny cennosti školy – skromné školní pomůcky a výkazy. Ve škole se učí 600 žáků z okolních vesnic, jsou rozděleni do ročníků, sedí na podlaze a píší na kolenou. Pomoc proto směřovala i sem.
Škola dostala velkou zásobu sešitů, učebnic, mnoho učebních pomůcek pro žáky i učitele, propisky, míče, mýdla, ale i mléko a vajíčka pro podvyživené žáky. Byla založena knihovna se systémem půjčování nově zakoupených knížek pro děti i dospělé, neboť nejbližší knihovna se od Fanuelu nachází 3 hodiny autem. Místní škole byla přislíbena i další pomoc, která by měla vést ke zlepšení výuky. Pokud se najdou sponzoři, zdi školy by měly být vybíleny, možná by se mohly nakoupit i lavice a židle.
Kromě neúnavné zdravotnické péče bylo dalším úkolem mise zřízení půjčovny nářadí, neboť ve vesnici chyběly lopaty, pily, kladiva, krumpáče a podobně. Vesničané tak k zatloukání hřebíků používali kusy cihel, což jejich práci činila velmi neefektivní. Sehnat ve městě ale i obyčejné kladivo se ukázalo jako problém.

Malawi3

Inzerce

Základní kámen československé nemocnice

Během pobytu IH v Malawi se odehrála ještě velká slavnost, které se účastnilo více než tisíc místních obyvatel. Byl poklepán základní kámen československé nemocnice, kterou chce International Humanity v oblasti postavit. Během oslav více než tisíc lidí neslo nad hlavou cihlu až k místu symbolického prvního kamene. Všichni, včetně dětí, byli hrdí, že u takové památné události mohou být. Zpívali a celá událost byla pro všechny zúčastněné velmi dojemná. „Nemocnice bude mít spádovou oblast přes 400 000 obyvatel z téměř 900 vesnic, které byly dosud bez dostupné lékařské péče. Výstavba by měla probíhat ve třech etapách. Na provoze nemocnice se pak bude podílet místní personál a dobrovolníci z Evropy, zejména z Česka a Slovenska. Obyvatelé Malawi si československé pomoci velmi váží a každá rodina se na stavbu pokusí v rámci svých skromných možností přispět – například darováním cihel, skromnou finanční pomocí nebo prací.“

Malawi5

Situace v obrazech

Pro doplnění představy, zveřejnili lékaři i videa, která situaci v Malawi dokumentují i beze slov. Najdete je na: www.youtube.com/channel/UCbR1cCae8E4vfn_U8KTHnGw

Návratem domů pomoc nekončí

Mise se skončila a po návratu domů čeká IH krom jiného i neúnavné shánění finanční podpory tolik potřebné k tomu, aby úspěšně nastartované projekty mohly dál perspektivně růst a zkvétat. Pokud se rozhodnete pomoci, věřte, že IH využije každou získanou korunu beze zbytku právě na pomoc nejchudším lidem naší planety.
Naše vyprávění uzavře pan docent Maďar: „K záchraně života stačí často jen velmi málo. Za dobu naší přítomnosti v oblasti významně klesl počet pohřbů a to je něco, co nás aspoň na chvíli opravňuje k dobrému pocitu užitečnosti. A s námi všechny ostatní kolegy, přátele, individuální dárce i firemní sponzory v ČR i na Slovensku. Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!“

Pokud vás článek o Malawi oslovil a máte možnost pomoci, zveřejňujeme ještě čísla bankovních účtů, kam můžete své libovolné finanční příspěvky směřovat.

Inzerce


V České republice - bankovní účet číslo: 212911674/0300  
V Slovenské republice - bankovní účet číslo: 1530473002/1111 UniCredit Bank Slovakia
 
Variabilní symbol pro pomoc Malawi: 812

Více informací najdete přímo na stránkách International Humanity:
www.internationalhumanity.cz

Článek připravila Beáta Matyášová.
Foto: International Humanity
 

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak probíhá mise v Africe - diskuze

  • Mám husí kůži. Je hrozné, co Ti lidé zažívají a my tady vlastně řešíme úplné malichernosti, vyhazujeme jídlo i oblečení.
    tygřímáma   | 05.09.2013 09:41:57 | Reakcí: 1, poslední: 05.09.2013 09:58:30
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      máš pravdu, aničko, já kolikrát přemýšlím, jestli děti mají dostatek, jak se mi podobné úvahy zdají pod tíhou tohodle článku malicherné (jestli stačí jeden kroužek, jestli nemrznou v bundě z loňska, jestli stačí k večeři chleba se sýrem ...)
      Bea-Matyas   | 05.09.2013 09:58:30
      Reagovat | URL příspěvku
  • Dobré nakopnutí
    abychom si vážili toho, co máme.
    zajic   | 04.09.2013 12:05:18 | Reakcí: 1, poslední: 04.09.2013 13:32:03
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • Ježiš to je hrozné...chudinky..když to čtu jak jsou tam za všecko vděční a kolikrát vidím dnešní lidi jak si plno věcí neváží..  fakt je to až k pláči. Kdyby to šlo, tak bych jim tam hned teleportovala nějaké jídlo a věci. Kolikrát nám toho zbyde nebo mám nějaké věci co nepotřebuji...achjo  ..snad se najde hodně pomocníků, kteří finačně podpoří tuto misi     
    Queen222   | 04.09.2013 10:00:31
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Stolice u 12t miminka na UM

| Fuxinka | 27.03.2024, 19:08

Dobrý den,
dcerka 12 týdnů, plně na UM AR. AR nastaveno dle mého popisu pediatričke, kvůli ublinkávaní u dve hodiny po jídle. Máme oboustranný celkový rozštep, takže i napolykáme hodně vzduchu a trpíme kolikou.
Posledné dva dny občas začne brečet už v půlce krmení. Dnes v poledne se šponovala a byla rovna jak pravítko, tak jsem pomohla rourkou po prvních 60 ml a že prdíků teda bylo. Vykakala následne i ty dva bobky, které ale byli obalene v hlene a takové tmavě zelené části. Od kdy jsme na AR začala papat lepšie, skoro zdvojnásobila dávky. Za další 3 hodinky sme papali znovu. U krmení hned začne slyšet bříško, takové to bublání. Po krmení byla stolica, řidší, ale byli v ní černé tečky (moc se rozetřít nedali, a víc nezčerveněli), ale myslím, že to může být krev.
K pediatričke čekáme na termín, ale netreba radši jít na pohotovost?
Děkuji.

Dobrý den,

na meteorismus přidejte Espumisan, můžete do každé láhve 5 kapek. Co se týká zbarvení stolice, sledujte, pokud se bude stav opakovat, kontaktujte pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:47
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×