Má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě?

Kdy má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě?

To záleží na konkrétní situaci. Víme, že očkování proti chřipce je bezpečné, účinné, ale například toto očkování moje dítě zatím nemá, protože jiné vakcíny jsem do jeho 3 let považoval za důležitější. Druhá věc je ta, že my se očkujeme všichni v jeho okolí – takže je to o té strategii kukly, já, moje manželka, její rodiče, mojí rodiče jsou všichni očkováni. Takže je poměrně malá pravděpodobnost, že on, když chodí do školky jen občas, onemocní. Když bude chodit pravidelně do kolektivu, pokud by se letos blížila epidemie, nechám ho očkovat. Vždy musíme přínos očkování zvážit vůči riziku expozice. Faktem je, že děti jsou výborným přenašečem viru chřipky ze svých kolektivů, kde virus masivně cirkuluje, do rodin. Tam může probíhat nákaza s vážnými následky, například u těhotných žen, obéznějších nebo chronicky nemocných či seniorů. Očkování proti klíšťové encefalitidě doporučuji všemi deseti, protože u nás v ČR je nejvyšší počet případů z celé EU, když ale člověk nechodí do přírody, nemá klíšťata na zahradě ani zaklíštěné domácí miláčky, tak se nemusí očkovat.

A kdy je nejvhodnější proti encefalitidě očkovat?

Inzerce

Očkuje se celý rok. Ochrana nastupuje až po druhé dávce, která se dává za 2 týdny až 3 měsíce. U nás je rizikové prakticky celé území, ale situace se zhoršuje i v cizině - za poslední dva roky se objevilo pět nových ohnisek v Rakousku, čtyři v Německu, Švýcarsku i na Slovensku a dokonce šest ve Švédsku. Kromě ČR je na tom nejhůř Slovinsko a Pobaltí. Učil jsem na univerzitě v Kuopio, když jsem to ještě jakž takž stíhal, dokonce jsem tam měl svůj předmět. Je to ve Finsku skoro hodina letu z Helsinek na sever a představte si, že i tam daleko na severu mají nově ohnisko klíšťové encefalitidy. Místní obyvatelé tráví hodně času v přírodě, je tedy velká pravděpodobnost, že se nemoc rozšíří i dál. Klíšťata se stěhují stále na sever i do vyšších nadmořských výšek. U nás jim to naprosto vyhovuje, ony mají rády teplotu od 10 do 20 °C, nemají rády moc sucho a horko, navíc tahle zima bude pro ně velmi dobrá, protože na rozdíl od té loňské je vlhko a není mrazivo.

Pane docente, co když jsem po 5 dávkách vakcíny proti encefalitidě zapomněla dceru po 5 letech naočkovat a je to již rok, bude stačit pouze 1 dávka?

Inzerce

U 80 % očkovaných mladších 60 let věku drží protilátky déle než těch 5 let. My ale musíme uvažovat jinak, co když spadá daný pacient do zbylých 20 %. Pro nás je nejdůležitější zdraví pacienta. Nejjistější odpověď by nám dalo vyšetření protilátek z krve, pokud ale nechcete dceru odběrem trápit, rok nad pětiletý interval bych u dítěte bral jako přípustnou toleranci. Pokud se ale pohybujete často v oblastech s výskytem klíšťat, doporučil bych aplikovat další dávku ne za dalších 5 let, ale za 3 roky a následně se vrátit k pětiletým intervalům.

Je možné použít pro přeočkování konkurenční vakcínu, pokud není v lékárnách původní?

Inzerce

To záleží na tom, jaké prodlení hrozí. Obecně je dodržení doporučeného intervalu důležitější než druh použité vakcíny. V rámci booster dávek (přeočkování) je záměna vakcín bez problému možná, u základní vakcinace (první 3 dávky) proti klíšťové encefalitidě se nejlepší postup zvolí podle individuálního zvážení situace, vyloučená ale záměna ani zde není.

 Od jakého věku se může očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Inzerce

Vakcinace proti této nemoci je vhodná od 1 roku věku za podmínky, že se dítě vyskytuje v přírodě. Dětští lékaři mají tendenci odkládat začátek očkování do 4 let věku. Vychází to z toho, že u dětí nebývají u této nemoci tak těžké akutní stavy. Zjistilo se však, že virový zánět mozkových blan je může poznamenat na celý zbytek života, i když neprobíhá dramaticky. Poruchy koncentrace a paměti u školních dětí, nebo chronické bolesti hlavy mohou být výsledkem prodělané „klíšťovky“ v raném věku. Mnoho z těchto dětí má v krvi protilátky proti viru klíšťové encefalitidy. Jsou to tedy pozdní následky při relativně nezávažném průběhu akutní formy infekce. Je-li tedy v přírodě dítě od malinka exponováno klíšťatům, je mnohem lepší očkovat. To nakonec doporučuje ve vysoce rizikových oblastech, kam patří i ČR, i Světová zdravotnická organizace.

Pane docente, nemohu to ještě vzdát s tou chřipkou, protože vždy převládne jiný kmen, tedy s jiným antigenem, na který vakcína nemusí být připravena, ne?

Vakcína se sice vyrábí v podstatě odhadem správného složení odborníky měsíce před příchodem epidemie. Obsahuje antigeny proti třem typům viru, čímž je vysoká pravděpodobnost shody s virem, který bude dominantním původcem nemocí v chřipkové sezóně. Tím, že se standardně vyrábí chřipkové vakcíny každý rok nově, jsou technologicky nejvíc flexibilní. Kdyby se ukázala potřeba změny, nebo uplatnění nové technologie, tak právě do této skupiny vakcín se to dá nejlépe a nejrychleji aplikovat.

Mohu nechat naočkovat dítě, které mělo před pár dny klíště? Pokud ano, je očkování nějak časově limitováno? Můžeme chodit ven? Nebo máme počkat na vytvoření protilátek?

Očkování po přisátí klíštěte je možné, pokud nejsou přítomné příznaky akutní nemoci, např. horečka, a je pravděpodobná další expozice klíšťatům. Pro prevenci klíšťové encefalitidy je nutné co nejdříve doočkovat druhou dávku, ideálně již za 2 týdny, za dodržení uvedené podmínky. Kůži je nutné sledovat kvůli možnému vzniku zarudnutí jako projevu lymeské boreliózy, případně i bez něj podstoupit za 4-6 týdnů od přisátí krevní test na lymeskou boreliózu. V případě pozitivity bude zahájena léčby antibiotiky.

Další fakta a mýty o očkování

Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě? - diskuze

  • Očkování má smysl
    pro mě má určitě očkování proti klíšťové encefalitidě smysl, setkala jsem se totiž s touto nemocí, viděla průběh a následky, které budou celoživotní. Když existuje očkování, které tomuhle hroznému stavu může zabránit, proč se mu bránit a pak se divit? Přispívají na to i pojišťovny, navíc je to investice do vlastního zdraví, vyhozené peníze to rozhodně nejsou.
    Bětušenka   | 23.05.2016 10:29:28
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×