27. dubna 2016 11–12 hodin: Vakcinolog, epidemiolog a humanitární pracovník doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D. odpovídá na Vaše dotazy!

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Chat s doc. Maďarem na téma: Léto - nejvhodnější doba na očkování 

Své dotazy můžete vkládat již nyní, zobrazí se po přidání odpovědi v době chatu.

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 20, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 14:17:10)

1. OTÁZKA: Nedostupná vakcína proti neštovicím

Dobrý den, pane doktore. Zájímá mě očkování proti neštovicím, loňského roku nebyla dostupná vakcína Priorix-Tetra, proto dcerka byla naočkovaná sólo Varilrixem s tím, že by měla dostat dvě dávky. Když jsem se po půl roce ptala, kdy budeme očkovat, sestra hledala v PC a prohlásila, že stačí jen jedna dávka. Je to opravdu tak? Případně kdyby muselo být přeočkování, do jaké doby se musí stihnout, aby očkování bylo účinné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vakcína Varilrix se očkuje dvěma dávkami v odstupu min. 6 týdnů. Maximální interval však nebyl stanovený, doporučoval bych doočkovat co nejdříve. Vakcinace jednou dávkou se v určitých věkových kategoriích používala v minulosti, ukázalo se to však u části očkovaných jako nedostatečně účinné, proto jsou v dnešní době standardem již dávky dvě.

2. OTÁZKA: Je vhodné očkovat proti meningokoku B?

Dobrý den, mám 7-letého syna a má očkování proti meningokoku A,C, W35, Y (vakcínou Menveo). Slyšela jsem, že mnohem rozšířenější a postihující je meningokok B. Doporučujete očkování proti meningokoku B? Vakcína není zrovna levná, ale rádi bychom ji zaplatili, zároveň ale nechci syna přetěžovat. Děkuji, Michaela

Dobrý den, většinu invazivních meningokokových infekcí v ČR i v Evropě způsobuje seroskupina B meningokoka. Toto očkování by proto v rámci prevence invazivních meningokokových nákaz mělo být u nás prioritní.  Je to neživá vakcína, častěji u ní vzniká bolest ramena v místě vpichu nebo dochází ke vzestupu tělesné teploty. Po očkování proto lze použít preventivně např. paracetamol. V porovnání se samotnou nemocí jsou to v každém případě banality. Aplikace obou druhů vakcín poskytne komplexní a nejlepší možnou ochranu.

3. OTÁZKA: Pravděpodobnost infekce po klíštěti

Když mělo dítě klíště, dá se podle doby přisátí odhadnout pravděpodobnost infekce? Záleží na délce přisátí klíštěte, nebo to nemá na možnou infekci vliv? 

Dobrý den, ne každé klíště je infekční. I v ohnisku nákazy se promořenost klíšťat různými patogeny uvádí od 0,5 do 20 %. Délka přisátí je významným faktorem, virus klíšťové encefalitidy se na člověka přenese už za 2 hodiny, u lymeské boreliózy je potřebná delší doba, až 24 hodin.

4. OTÁZKA: Odstranění klíštěte štětičkou a mýdlem

Syn přišel z lesa s drobným klíštětem. Opět se mně potvrdila jako nejlepší metoda odstranění klíštěte štětička s mýdlem. Je to možné nebo i z mýdla může klíště zvracet, jak se často píše v literatuře např. u oleje apod. 

Dobrý den, na drobné nymfy, tedy nižší stádium klíštěte obvykle skutečně stačí navlhčený tampon s mýdlem nebo štětička. Odstranění je tak rychlé a bezproblémové bez dušení či zvracení klíštěte.

5. OTÁZKA: Zmražení klíštěte před vytažením

Jaký máte názor na zmražení klíštěte v kůži před vytažením? 

Inaktivace klíštěte chladem stejně jako jeho silná dezinfekce, např. roztokem jódu a stříbra sice mají svůj efekt, ale nejsou nezbytně nutné. Jinými slovy, když se klíště podebere a opatrně vytáhne kolmo na povrch kůže, je to stejně účinné a bezpečné, jako když se předtím použijí zmíněné metody.

6. OTÁZKA: Dezinfekce při vytažení klíštěte

Mám při vytažení klíštěte použít dezinfekci?

Pokud je dezinfekce k dispozici, tak určitě ano. Před i po jeho vytažení. Není-li ale k dispozici, nemělo by to být důvodem proč odstranění klíštěte odkládat. 

7. OTÁZKA: Očkování proti meningokokům, jaké?

Dobrý den, pane docente. Nechala jsem se s dětmi naočkovat vakcínou Bexsero, proti mening. typu B. Mám se nechat očkovat i tou druhou vakcínou proti A a dalším, nebo je to podle Vás zbytečné? Jak dlouho tyto vakcíny chrání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, seroskupina B způsobuje většinu meningokokových infekcí v ČR, další typy jsou méně časté. Pro absolutní jistotu je však dobré očkovat ještě i jednou dávkou tzv. čtyř-valentní vakcíny, tedy proti typům A,C,Y,W-135 dohromady. Délka ochrany po jedné dávce záleží od věku, pohybuje se obvykle v rozmezí 7-10 let. Je to neživá vakcína a očkuje se již od 1 roku věku. Zbytečné to určitě není, smrtelné případy invazivní meningokokové infekce byly v nedávné době na našem území zaznamenané i po nákazách seroskupinami C a Y. 

8. OTÁZKA: Je očkování proti černému kašli u dětí účinné?

Slyšela jsem, že se děti očkují vakcínou proti černému kašli, která je stejně neochrání proti tomu, co sem přichází, prý má původce jinou strukturu. Je to pravda?

Dobrý den, u černého kašle způsobuje zdravotní problémy ne samotná bakterie, ale toxin, který vylučuje. V rámci různých bakterií může docházet k drobným genetickým změnám a platí to i o původci pertuse. Vakcína však nepochybně funguje, v roce 2015 totiž došlo k významnému meziročnímu poklesu počtu případů z více než 2500 roce 2014 na necelých 600. Klíčem k co nejnižší incidenci této nemoci je co nejvyšší proočkovanost. Pokud by vakcinace nefungovala následkem změny původce, už bychom to jasně viděli v počtu hlášených případů. Zjevná je skutečnost, že nová generace šetrnějších vakcín chrání kratší dobu než ta předchozí, technologicky starší, která měla vyšší výskyt nežádoucích reakcí. Na druhou stranu ale umožňuje častější přeočkování proti černému kašli, včetně dospělosti, a tím dlouhodobé udržení ochrany.

9. OTÁZKA: Je vhodné očkovat syna proti žloutence typu A?

Dobrý den, uvažuji o očkování proti žloutence A u svého dvouletého syna. Kamarádka říkala, že je dětská lékařka nenaočkovala, protože to není potřeba. Se svou doktorkou jsem to ještě neprobírala. Co o tom soudíte? Děkuji.

Dobrý den, uvedené stanovisko lékařky považuji za zvláštní. Dítě žloutenku typu A dostat může a vakcína je indikována již od 12 měsíců věku. Dvě dávky v rozpětí cca 6-12 měsíců poskytnou dítěti dlouhodobou ochranu až na desítky let. Vakcína je neživá, dobře tolerovaná. Děti často vkládají do pusy prsty a různé předměty, takže k přenosu viru u nich dochází poměrně jednoduše. U dětí sice nákaza obvykle probíhá méně závažně než u starších osob, to by ale nemělo být důvodem zbytečně je nemoci vystavovat. 

 

10. OTÁZKA: Může být přenašečem boreliózy komár?

Z dovolené v Chorvatsku jsme si přivezla infekci boreliózou dle mého z píchnutí komárem. Infektologové nad tím kroutili hlavou, ale zarudnutí vzniklo přesně v místě vpichu hmyzu. V literatuře jsem se dočetla, že je to možné. Může komár borelii přenášet? Děkuji.

Dobrý den, přenos borélií píchnutím komára je nepravděpodobný. Když tato bakterie vstoupí do těla členovce, nemůže se hned přenést dál, ale prochází komplikovanou proměnou v zažívacím ústrojí, která trvá několik dnů. Tento vývoj je specifický pro klíště. Přisáté klíště je schopné přenést na člověka borélie až za 24 hodin. Komár tento časový interval pro své přisátí nikdy nebude mít k dispozici. Borélie sice byly u komárů nalezeny, to ale mohlo být způsobeno tím, že se komár předtím nasal krve infikovaného člověka. Neznamená to, že je schopen přenést je dál. Již jsem sice v minulosti měl pacienty, kteří popisovali vznik erytema chronicum migrans, tedy pro boreliózu typického zarudnutí kůže v místě bodnutí komára, to byla ale jen časová shoda náhod. Odvodili jsme to z časových okolností. Zarudnutí vzniká nejdříve týden po vstupu původce do kůže. Jestli tedy vzniklo např. už na druhý den v místě bodnutí komára, je to jen koincidence.

11. OTÁZKA: Očkování na Kubu

Dobrý den, jaké očkování je vhodné mít na dovolenou na Kubu? Děkuji.

Dobrý den, základem je očkování proti virové hepatitidě A+B (děti již mají ochranu proti typu B v rámci pravidelného očkování) a proti břišnímu tyfu. Osobně jsem raději, když dítě absolvuje dlouhý let i s očkováním proti meningokokům. Letadlo je uzavřený klimatizovaný prostor s přítomností mnoha nosičů, navíc s chladným a suchým vzduchem. Tato nebezpečná bakterie se tam proto může poměrně lehce přenášet. To stejné platí o pneumokokové vakcíně. Vedle očkování je nutnou výbavou i účinný repelent, pro děti např. Predator Junior. 

12. OTÁZKA: Přeočkování proti meningokokovi

Dobrý den, když jsem nechala obě děti naočkovat oběma vakcínami proti meningokokům kolem 10. roku věku, mám je nechat za nějakou dobu přeočkovat? Za jak dlouho? Mají v přeočkování pokračovat i v dospělosti? Velice děkuji.

Dobrý den, u vakcíny proti seroskupině B meningokoka potřeba přeočkování zatím nebyla stanovená. Než uplyne ochranná doba aplikovaných dávek, bude již pravděpodobně tento interval známý. U monovalentní vakcíny proti seroskupině C a čtyřvalentní proti A,C,Y,W-135 se v období puberty doporučuje přeočkování za 5-7 let. Následně v dospělosti by měla stačit jedna dávka každých 10 let. Je však pravděpodobné, že nám budoucí období přinese přesnější data, než jsou k dispozici teď. Např. u vakcín proti žloutence se v minulosti postupem času zjišťovalo, že jejich ochranný efekt je delší, než se původně předpokládalo.

 

13. OTÁZKA: Nepovinné očkování u dětí proti pneumokoku

Dobrý den! Co si prosím myslíte o nepovinném očkování dětí? Syna (teď 1,5 roku) jsme dávali očkovat s hexavakcínou i proti pneumokokům a neměl žádné problémy, ale zpětně si říkám, jestli těch injekcí nebylo moc. Probírala jsem s kamarádkou, která teď rodila. Má dát „pneumokoky“ svému synovi? Jak to dítě ochrání? Které nepovinné očkování byste doporučil, aby toho nebylo moc najednou?? Díky, Lenka

Dobrý den, zátěže se nemusíte bát. Individuální zvážení okolností je sice pro jistotu vždy nutné, ale pokud dítě nemá předem nějaké neurologické nebo autoimunitní postižení, očkování většinou není důvod odkládat a už vůbec ne rušit. Udělala jste určitě správně. Jsou to neživé vakcíny a přitom chrání před nebezpečnými nemocemi, které mohou zanechat trvalé následky nebo způsobit úmrtí. Ty bohužel nejde moc medializovat, protože podle platné legislativy se nesmí uvádět případy, které by mohli vyvolat strach, což nelze v těchto případech vyloučit, jelikož je to velmi subjektivní. Musel by to udělat sám pacient nebo nemocí postižená rodina, a takových moc není, kteří o tom chtějí mluvit. V každém případě pneumokok způsobuje ve světě každoročně tisíce případů hluchoty a následky zánětu centrálního nervového systému mohou být ještě závažnější. Mnoho matek ve světě by to očkování pro své děti chtělo, ale nemohou si ho dovolit. U nás tento problém díky úhradě není, tak proč zbytečně riskovat? Nosičů pneumokoků mezi dětmi je až 10 %, v kolektivech někdy až 60 % a přenáší si to mezi sebou velmi jednoduše a nepozorovaně vzdušnou cestou. 

14. OTÁZKA: Proč je léto vhodná doba na očkování?

Pardon, a mám ještě jeden dotaz – proč je vlastně zrovna léto dobrá doba na očkování? Díky Lenka

Dobrý den, vhodná doba na některé očkování může být kdykoliv, i celoročně, to máte pravdu. Léto je ale většinou období, kdy se nad tím víc zamýšlíme, protože v rámci volného času plánujeme jiné aktivity než po zbytek roku, rodinnou cestu nebo pro děti tábor. Taky máme trochu více času se vytrhnout z každodenního koloběhu života a na očkování si zajít. V létě stoupá zájem o problematiku klíšťat, protože se s nimi víc setkáváme a kvůli cestování i o oblast cestovní medicíny. V neposlední řadě bývá léto většinou obdobím, kdy je nižší výskyt infekcí dýchacích cest, a tudíž je větší pravděpodobnost provedení předem naplánovaného očkování. 

15. OTÁZKA: Vedení termínů očkování

Dobrý den, pane docente. Existuje někde služba, např. u Vás v očkovacích centrech, kde by bylo možné nahlásit termíny očkování a na mail by nám chodilo upozornění, že máme přijít na přeočkování? Vím, že to jde přímo v centrech, ale s dětmi chodím k pediatrovi a my dospělí k praktickému lékaři, ti však nehlídají a nezvou, pokud zrovna není očkování v rámci pravidelné prohlídky. Děkuji.

Dobrý den, ano, v principu je to možné. Když člověk využije nějakou službu centra očkování a cestovní medicíny Avenier a osobně se do ordinace dostaví, sestřička nebo lékař mu přepíšou z papírového očkovacího průkazu do naší dokumentace všechny platné vakcíny, ať už jsou očkované kdekoliv. Software už potom automaticky posílá na e-mail ke každému termínu konce platnosti očkování dvě upozornění. Dokonce pokud se klient objedná přes webové stránky www.ockovacicentrum.cz a přitom se zaregistruje, může po návštěvě našeho očkovacího centra vidět svá přepsaná očkování i na internetu pod svým heslem jako tzv. elektronický očkovací průkaz. To je ale zatím možné jen u dospělých.

16. OTÁZKA: Ochrnutí po očkování

Vážený pane docente, právě jsem si všimla v časopisu Týden z pondělka případu 15měsíčního chlapce, který po druhé dávce hexavakcíny ochrnul na polovinu obličeje. Zajímalo by mě, zda je tento případ skutečný, jak byla určena souvislost s očkováním a jakým mechanismem k postižení došlo. Děkuji

Dobrý den, zjišťoval jsem u odpovědného oddělení Farmakovigilance distributora pravidelného očkování v ČR i výrobce hexavakcíny a zatím k nim hlášení takové nežádoucí příhody nedorazilo. Zřejmě to tedy není jednoznačné a probíhá šetření. Hlavním místem pro hlášení suspektních nežádoucích reakcí je Státní ústav pro kontrolu léčiv, který to dál řeší a informuje relevantní účastníky. Každý takový případ bez ohledu na míru souvislosti s očkováním se samozřejmě musí pečlivě prozkoumat. Ročně se v ČR narodí cca 108tis. – 109tisíc dětí. Drtivá většina novorozenců dostane několik dávek hexavakcíny a min. jednu dávku i děti narozené v předchozím roce jako doporučený booster (přeočkování). To jsou stovky tisíc aplikovaných dávek ročně bez zásadních nežádoucích reakcí. Pokud se v tomto kvantu objeví případ s komplikacemi, je pravděpodobné, že tam bude určitá predispozice. To nejhorší, co by mohlo nastat je, že nám na základě toho poklesne proočkovanost tak dramaticky, že se u nás budou znovu vyskytovat epidemie. Meziročně z roku 2014 na 2015 klesl v ČR i díky očkování výskyt černého kašle z více než 2500 případů na necelých 600. Byl bych nerad, aby se to zase vrátilo zpět nebo zhoršilo dokonce ještě víc.

17. OTÁZKA: Chrání vakcína proti příušnicím dlouhodobě?

Slyšela jsem o zvýšeném výskytu příušnic. Je možné, aby je dostal syn, se kterým jsem absolvovala všechna povinná očkování? Je imunita 100% nebo mu mám nechat otestovat protilátky? Děkuji.

Dobrý den, neuvádíte bohužel věk syna. Imunita proti příušnicím postupem času klesá. Dosavadní očkovací kalendář obsahoval dvě dávky vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím v poměrně krátkém intervalu po sobě. První v 15 měsících věku a druhou standardně za 6-10 měsíců. Tím byla dosažená maximální možná imunita už poměrně brzy, postupem času však odeznívala. Proto lze doporučit ověření hladiny protilátek v krvi. Novela očkovacího kalendáře posouvá druhou dávku mezi 6. a 8. narozeniny, čímž se prodlouží ochranný efekt. V případě nedostatečné hladiny protilátek je možné absolvovat očkování další dávkou vakcíny Priorix (již však za vlastní úhradu) i v pozdějším věku, včetně dospělosti. Zjištění protilátek si zajistíte nejlépe přes svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo přes některá očkovací centra.

18. OTÁZKA: Školáci a očkování proti pneumokokům

Dobrý den! Kolik se prosím platí za očkování proti pneumokokům? Má cenu očkovat ještě i školní děti, když nebyly po narození - vyplatí se to? Díky předem za odpověď. Kateřina R.

Dobrý den, konjugovaná vakcína proti pneumokokům poskytuje ochranu v každém věku. U školních dětí se použije vakcína Prevenar 13, bude stačit jedna dávka. Vakcína Synflorix je registrována s indikací do 5 let věku. Úhrada vakcíny v pozdějším věku, než stanovuje očkovací kalendář pravidelné vakcinace, je již na straně rodičů. Invazivní pneumokokové infekce se mohou vyskytnout i ve školním věku a následky mohou být velmi závažné. Prevenar 13 je neživá, moderní a široce používaná vakcína. To platí samozřejmě i o té druhé, jen je tam kratší věkový interval pro použití.

19. OTÁZKA: Druhy vakcín na klíšťovou encefalitidu

Dobrý den. Náš děda loni měl klíšťovou encefalitidu, donesl si klíště z lesa a měl to hodně zlé. Chci radši dát naočkovat sebe, manžela a dceru. Jaké očkování si mám vybrat – doktor říkal, že není jenom jedno. Děkuju!

Dobrý den, u nás se používají dvě vakcíny, jedna německého a jedna rakouského původu – ta mimochodem slaví letos 40 let od svého vzniku, což jsou milióny aplikovaných dávek a v podstatě obrovská post-registrační bezpečností studie. Obě mají prakticky identicky vysokou účinnost i profil bezpečnosti, je naprosto jedno, kterou z nich si zvolíte. I jejich schéma je velmi podobné a pro většinu věkového spektra populace identické. Jen bych doporučil, ať si vakcíny pan doktor objedná přímo do své ordinace, není-li lékárna velmi blízko. Vakcíny by se obecně měly až do momentu těsně před aplikací skladovat v ideálních teplotních podmínkách 2-8 st. C. Naše očkovací centra vakcíny přinesené pacientem kvůli tomu vůbec neočkují. Nejlepší postup je ten, že vakcína putuje z chladícího boxu distributora rovnou do lednice lékaře, kde si na pacienta počká.

20. OTÁZKA: Nákaza klíšťovou encefalitidou od zvířete

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné nakazit se, když vyndávám kočce přisáte klíště. Očkována nejsem, klíště jsem nikdy neměla, ale kočka ho přinese každou chvíli. A co se děje s klíštětem, které po nasátí z kočky samo upadne, někde dožije, anebo může přelezt na člověka?

Dobrý den, ano, nákaza takovým způsobem je možná. Při manipulaci s klíštětem se vloni v ČR nakazilo 6 osob. Navíc zvířata do domácnosti přinesou i klíšťata, která ještě nejsou přisátá a lehce upadnou. Mezi nimi jsou i malinkaté formy, které vůbec majitel nemusí zachytit. Každé stádium klíštěte (larva, nymfa, dospělec) saje krev jen jednou, když se dostatečně nenasaje nebo dobře nepřichytí, např. kvůli chlupům, hledá dalšího hostitele. Pokud se nasaje dostatečně, promění se postupem času na vyšší stádium klíštěte. Jinak nasátá dospělá samička pokládá až 2000 vajíček a pokud je infekční, přenese se virus i na část další generace bez toho, aby vůbec kdy sála krev. Do života tedy vstupují noví jedinci již infekční.
Komerční sdělení

27. dubna 2016 11–12 hodin: doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D. odpovídá na Vaše dotazy! - diskuze

  • Nákaza klistovku encefalitidou od zvirete
    Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je možné nakazit se,když vyndavam kočce přisate kliste.Ockovana nejsem,kliste jsem nikdy neměla,ale kočka ho přinese každou chvíli.A co se děje s klíštětem,které po nasani z kočky samo upadne,někde do žije anebo může přelezt na člověka?
    misas78   | 26.04.2016 22:11:53 | Reakcí: 1, poslední: 27.04.2016 11:29:49
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×