24. listopadu 2016, 9-10 hodin. Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan odpovídá na Vaše dotazy!

Zeptejte se MUDr. Pavla Turčana, který odpovídá na Vaše dotazy v rámci gynekologie a sexuologie! Kdy? Ve čtvrtek 24. listopadu 2016, od 9 do 10 hodin.

Tento chat sponzoruje společnost Vegall pharma, s.r.o. s produktem Fertilan (doplněk stravy k udržení plodnosti mužů).

www.vegall.cz

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Chat se sexuologem a gynekologem MUDr. Pavlem Turčanem na téma Plodnost z pohledu ženy a muže, jak zjistit její stav a jak je možné ji pozitivně ovlivnit. Ptejte se již dnes.

 

Odpovědi na vaše otázky

Počet zodpovězených otázek: 17, (aktualizace každých 15 sekund, poslední 13:32:42)

1. OTÁZKA: Složení Fertilanu

Jaká je prosím látka v přípravku Fertilanu nejdůležitější pro zlepšení plodnosti mého přítele?

Nedá se říct, že by tam některá látka byla nejdůležitější, spíše se jedná o souhru a vhodnou kombinaci jednotlivých látek. Výjimečný oproti ostatním podobným přípravkům je tím, že obsahuje mateří kašičku, která účinek všech ostatních složek vhodně doplňuje a posiluje a sama má taky řadu příznivých účinků.

2. OTÁZKA: Zkušenosti s Fertilanem

Máte prosím ze své praxe nějaké zkušenosti s použitím Fertilanu u mužů a s dopadem na jejich plodnost? Stále hledáme nějakou pomoc pro manžela, pokoušíme se o další miminko, ale nedaří se...

Zkušenosti s Fertilanem samozřejmě máme a jsou velice příznivé, ale někdy jen samotná aplikace vitaminů nepomůže. Občas je nutná i léčba antibiotiky, nebo hormony a v případě pozitivity protilátek proti spermiím i kortikoidy. Je proto nutné podrobnější vyšetření. Lidé si často myslí, že už mají vyšetřeno všechno, ale při konzultaci v ordinaci často zjistíme, že vyšetření, která absolvovali, nejsou vždy dokonalá a občas musíme něco doplňovat. Bylo by tedy vhodné podstoupit u manžela podrobné andrologické vyšetření. 

3. OTÁZKA: Snažení se o miminko

Už půl roku se s přítelem pokouším o miminko. Mám ještě počkat, nebo už začít něco podnikat?

Záleží samozřejmě i na tom, kolik je vám let. Pokud je to nad 30 let, doporučuji raději už něco podniknout, aby byl dostatek času na řešení případných komplikací. Každopádně bych začal vyšetřením spermiogramu u partnera a u vás ultrazvukovým vyšetřením u gynekologa 11-13. den (pokud je cyklus pravidelný kolem 27-30 dnů), kterým se dá zjistit, jestli u vás dozrávají vajíčka. V případě, že bude spermiogram v normě a vajíčka budou dozrávat, můžete čekat. Pokud ale nebude docházet k ovulaci, je čekání zbytečné a rozhodně je potřeba jednat. Jinak každopádně neuškodí u partnera přípravky na podporu tvorby spermií, například Fertilan, mohou se užívat i preventivně. Případně při nepravidelnosti cyklu u vás je možné například užívat přípravek Sarapis mensis.

4. OTÁZKA: Azoospermie

Dobrý den, manželovi zjistili v CARu azoospermii ani při výkonu MESA/TESE nenašli ve varlatech žádné spermie. Příčina se nezjistila, možná nějaká zanedbaná nemoc z dětsví. Je tato diagnóza/vada už doživotní, nebude moct mít nikdy děti? Nebo znáte případy kdy se zadařilo? Jsou nějaké léky nebo něco co by se dalo dělat? Děkuji.

Bez umělého zásahu to je opravdu vada doživotní. Ale naštěstí máme dnes i jiné možnosti a někdy se zadaří tuto situaci změnit. U nás v ordinaci provádíme tzv. indukci spermatogeneze, kdy muž nejdříve podstoupí vyšetření spermiogramu s vyšetřením na aktuální hormonální hladiny a kultivační vyšetření, poté se nasadí dle výsledků adekvátní léčba a ve více než polovině případů se nám podaří spermatogenezi obnovit. Bohužel ne vždy. Máme již v péči i několik párů, které byli či jsou na tom podobně jako vy s partnerem. Jeden pár například nedávno podstoupil metodu odběru spermatu z varlete - TESE- neúspěšně. Poté absolvovali léčbu u nás, která zabere přibližně kolem 4-5 měsíců, poté absolvovali znovu TESE- již úspěšně, podařilo se získat zdravé a živé spermie, z IVF je nyní paní těhotná, 9 embryií mají ještě zamražených a navíc mají ještě zvlášť zamražené i spermie. Dokonce zajišťujeme i ještě lepší metodu odběru, tzv. mikroTESE, kterou někdy dokážeme odebrat spermie i tam, kde se u TESE žádné nenašly. 

5. OTÁZKA: Neplodnost u manžela

Více než rok máme s manželem nechráněný pohlavní styk. U mě je dle lékaře všechno v pořádku. Kam by měl zajít manžel? Co ho tam čeká? Jak mu to oznámit? Co ještě můžu udělat?

Z vaší strany opravdu už jenom zbývá nějak to říct manželovi a zapojit ho taky do procesu. Měl by zajít na vyšetření spermiogramu. Dělají to některé sexuologické a andrologické ordinace (možné i na našem pracovišti Centrum MEDIOL s.r.o. v Olomouci) či v centrech pro asistovanou reprodukci. Pokud bude vše u obou v pořádku, v tomto případě u nás volíme ještě vyšetření imunologické- protilátky proti spermiím, případně vyšetření na infekce, atd. Každopádně bych už nečekal a s manželem si o všem promluvil. Pokud by bylo nějaký problém se spermiemi, i když se zahájí adekvátní léčba či doplňování chybějících vitaminů, spermiím trvá minimálně 72 dní, než dozrají, takže tento proces urychlit nejde. Zatímco u ženy stimulace ovulace zabírá rychleji, výsledek vidíme již v průběhu první poloviny cyklu.

6. OTÁZKA: Určení otcovství před porodem

Je možné zjistit otce dítěte ještě před porodem?

Teoreticky to možné je, v praxi se to ale běžně neprovádí. Je to možné v případech, kdy se odebírá plodová voda nebo choriové klky v rámci genetického vyšetření u dítěte a porovná se získaný vzorek se vzorkem DNA od údajného otce dítěte.

7. OTÁZKA: Musíme být manželé, když chceme podstoupit IVF

Když bych měla zájem o IVF, musíme být manželé?

Manželství v tomto případě není podmínkou. Asistovaná reprodukce je dle našich zákonů možná u heterosexuálního páru a nevyžaduje, aby dotyčné dvě osoby byli manželé. Dokonce je možné je podstoupit i v případě, že jeden z páru je v manželském svazku s někým jiným a na IVF jde s milenkou či milencem, atd.

8. OTÁZKA: Spermiogram a možnost oplodnění

U jakého spermiogramu není možné vajíčko oplodnit spermatem partnera?

Samozřejmě to není možné u azoospermie, tedy když nejsou přítomné vůbec žádné spermie, nebo u spermiogramu, kde spermie sice jsou, ale jsou buď všechny mrtvé, nebo jsou všechny zcela deformované, atd. V tomto případě je vhodné volit dárce spermatu nebo se případně indukcí spermatogeneze na specializovaném pracovišti pokusit u partnera o nápravu.

9. OTÁZKA: Rituál pro lepší otěhotnění

Existuje nějaký rituál pro lepší otěhotnění? Např. nevstávat z postele apod....

Je možné po styku zůstat raději alespoň 30-40 minut ležet v posteli a nevstávat, být jenom v klidu, ale žádné takové rituály jako nohy nahoru či dělat svíci a podobně nemají smysl a ani žádný efekt. Spíše je vhodnější upravit frekvenci pohlavních styků, nebo spíše ejakulace. Spermiím trvá totiž 72 dní než dozrají, takže když je ejakulace příliš často, koncentrace spermií v ejakulátu je nižší a pravděpodobnost oplodnění se spíše snižuje, spermie se nestihnou dotvořit. Nejoptimálnější je v období před ovulací až po ovulaci mít styk s ejakulací u partnera ob den.

10. OTÁZKA: Vhodné polohy k otěhotnění

Jsou nějaké polohy při sexu lepší k otěhotnění?

V podstatě nejsou. Důležité je pouze to, aby ejakulace proběhla do pochvy.

11. OTÁZKA: Další těhotenství po porodu

Dobrý den, je nějaké ideální časové rozmezí na otěhotní od prvního porodu? Menstruaci jsem dostala rok po porodu a ještě částečně kojím a menstruace je sice pravidelná, ale slabá. Než jsem poprvé otěhotněla, trvalo to rok, chvíli jsem musela chodit na injekce na vyvolání menstruace. Pak jsem přestala a nějak se to upravilo a hned jsem otěhotněla. Na kontrole mi lékař řekl, že se mi v jednom vaječníku hůře tvoří vajíčka. Může být problém podruhé otěhotnět? Děkuji za odpověď.

Může to být problém, ale nemusí. Po porodu nastartují vaječníky jakoby na novo a někdy se stane, že začnu pracovat pak už dobře. Schopnost otěhotnět nejde taky vždy posuzovat podle síly menstruačního krvácení. Záleží spíše na tom, zda ovulujete či nikoliv. Velice jednoduchý test je měření bazální teploty v pochvě, které si provádí žena sama doma. Nebo to lze rovněž ultrazvukem kolem 11.-13. dne cyklu či ovulačními testy zakoupenými v lékárně. Na podporu je možné použít přípravky typu Sarapis mensis nebo přípravky s myoinositolem.

12. OTÁZKA: Vedlejší účinky Fertilanu

Nemají náhodou tyto doplňky stravy, například tento Fertilan, nějaké vedlejší účinky?

Fertilan sám o sobě vedlejší účinky nemá, ale mohou se najít lidé, kteří budou mít po něm zažívací potíže. Může to být jeden z projevů nesnášenlivosti, tedy v podstatě alergické reakce na některou složku z přípravku. Pokud muž není na nic z toho alergický, může přípravek bez obav dlouhodobě užívat. 

13. OTÁZKA: Fertilan - užívání

Dobrý den, jak dlouho je potřebné užívat Fertilan? Stačí třeba jen jedno balení? Děkuji.

Vzhledem k tomu, že spermiím trvá 72-90 dní, aby dozrály, všechny vitamíny nebo i léky na předpis na podporu tvorby spermií či úpravu hormonálních hladin je nutné užívat minimálně 2 -3 měsíce, případně i déle. Krátkodobá aplikace je většinou bez efektu.

14. OTÁZKA: Ovariální cysta, zánět vejcovodů

Dobrý den, v září mi při gynekologické prohlídce, které předcházely silné bolesti v podbřišku, zjistili cystu na levém vaječníku o velikosti 46x69 mm (endometriom?) a podezření na zánět pravého vejcovodu (pyosalpinx?). V listopadu jsem podstoupila laparoskopickou operaci ve FNOL, při které byl prokázán oboustranný zánět vejcovodů (provedena salpingotomie, původce zánětu chlamydia trachomatis), oba vaječníky byly nezvětšené, bez cysty. Nyní dva týdny po LSK jsem byla na kontrolním ultrazvukovém vyšetření a cysta na levém vaječníku se objevila znovu (tentokrát o rozměrech 48x67 mm). Před plánovanou operací jsem podstoupila mnoho vyšetření a odběrů (za zmínku stojí vysoké hodnoty CA 125 - 718, AFP v normě). Při operaci mi byly aplikovány dvě dávky hyalobarierr gelu, nyní užívám klacid, entizol a wobenzym, bolesti minimální nebo žádné. V následujících dvou měsících mě čeká třítýdenní pobyt v lázních a následný test na průchodnost vejcovodů. Chtěla bych se zeptat, zda se může jednat o tutéž cystu a při operaci byla "pouze", přehlédnuta, zda se může jednat ještě o něco horšího jako je cysta a zda bych si měla zažádat o PET/CT vyšetření!? Je mi 26 let a jsem bezdětná, tudíž jistě chápete mé obavy. Předem děkuji za odpověď. Alžběta.

Určitě se nejedná o tutéž cystu, ale o cystu nově vzniklou. Není totiž možné, aby ji při operaci neviděli. Cysty někdy vznikají velice rychle a jednoduše, vajíčko totiž dozrává ve folikulu, který sám o sobě je takovou cystou, která v době ovulace běžně dosahuje průměru 23-25 mm, akorát někdy se stane (a u některých žen se to stává opakovaně) že folikul v době ovulace nepraskne, roste dále a stane se z něj cysta. Ve většině případů se tato cysta časem vstřebá nebo sama praskne či zmizí při menstruaci, ale ne vždy. V naprosté většině případů se jedná o benigní, tedy nezhoubnou záležitost, není proto potřeba mít obavu z rakoviny či trvalé neplodnosti. Existují ale ještě i podrobnější markery na vyšetření podezření na malignitu ovarií, například HE-4, který vyšetřujeme i na našem pracovišti Centrum MEDIOL v Olomouci. Navíc se sledováním růstu folikulu ultrazvukem a případnou aplikací injekce choriového gonadotropinu či jiných látek dá docílit toho, aby folikul skutečně prasknul tehdy, kdy prasknout má.

15. OTÁZKA: Zamlklé těhotenství a příprava na početí

Vážený pane doktore, je mi 29 let a mé první těhotenství nedávno skončilo MA v 8. týdnu. Dost mě to vyděsilo. Měla jsem za to, že se to stává spíš starším ženám. Dá se říct, že v téhle počáteční fázi se nejčastěji jedná spíš o vadu vajíčka/spermie a později např. o hormonální příčiny potratů...? Dále se chci zeptat, jak se co nejlépe a nejzodpovědněji připravit na další početí a zamlklině se vyvarovat a jaká vyšetření si kdyžtak nechat udělat? Četla jsem, že špatný vliv má i nedostatek vitamínu D, je to pravda? Beru kyselinu listovou a piju kontryhel, partner bere selzink - měli bysme přidat ještě něco? Moc díky za odpověď. Alena

Není pravda, že se to stává starším ženám, asi 20 % prvních těhotenství končí buď zamlklým nebo samovolným potratem. V naprosté většině případů ale v dalším těhotenství je již vše v pořádku. Jestliže se situace opakuje, je vhodné provedení genetického vyšetření u obou partnerů nebo vyšetření reprodukční imunologie, které běžně u nás provádíme či zajišťujeme. Vitamin D může mít na tom taky svůj podíl, je vhodné jej doplňovat, zvláště v zimních měsících. Jinak vhodné jsou přípravky s mateří kašičkou, myoinositolem a pro muže s antioxydanty a jinými látkami podporujícími tvorbu a kvalitu spermatu, většinou jen selen a zinek nestačí. Vhodný je například Fertilan. 

16. OTÁZKA: Plodnost po zamlklém potratu

Dobrý den, v dubnu jsem prodělala revizi dělohy po zamlklém potratu. Jaká je plodnost po tomto zákroku a jaké je riziko neplodnosti? Každý měsíc mám bolesti v podbřišku v době ovulace (do zákroku jsem to neměla, přestože už jsem jednou rodila).

Provedený zákrok v naprosté většině plodnost neovlivňuje. Někdy sice může být zkomplikován zánětem nebo nerovnováhou hormonálních hladin. Svůj podíl na stavu může mít i stres a psychika. Opět někdy mohou pomoct přípravky typu Sarapis mensis nebo s myoinositolem.

17. OTÁZKA: Problémy s početím

Dobrý večer. Chtěla bych využít možnosti, zeptat se Vás na řešení problému, se kterým se potýkáme. S manželem se již více než rok snažíme o miminko, bohužel zatím neúspěšně (mně je 26, manželovi 36 let). Manžel byl již na spermiogramu a je naprosto v pořádku. U mně ovulace také probíhá, s paní doktorkou jsme ji minulý měsíc upravovali pomocí Clostilbegytu kvůli nepravidelné menstruaci. Potýkáme se ale s jednou nepříjemností, a to mým krvácením při styku. S předchozími partnery jsem takový problém neměla (s manželem jsme spolu skoro 4 roky a problémy s krvácením mám od začátku). Paní doktorka mi v minulosti doporučila Cicatridinu, užívala jsem dvě balení. Problém s krvácením asi na měsíc ustal, nyní je zase vše při starém. Bohužel to není nic příjemného, pokud se to stává pravidelně a zvlášť, když se snažíme o miminko. Přirozeně pak není chuť a už dopředu se obávám, že budu zase krvácet. Paní doktorka mi chce momentálně napsat doporučení na laparoskopii, aby se ujistila, jestli není problém někde "na cestě", zřejmě jestli mám průchozí vejcovody (poslední dobou mám velice silnou a bolestivou menstruaci a také chce asi vyloučit endometriózu). Nikdy jsem na podobném zákroku nebyla a přirozeně mám strach. Ráda bych proto, aby mě nejdříve důkladně vyšetřila a zjistila důvod krvácení (o kterém jsem jí také říkala a prý se to stává). Chtěla bych se tedy zeptat na postup, který byste doporučil vy? Mockrát děkuji za Vaši odpověď.

Občas se to opravdu stává, ale pokud to trvá již tak dlouho, asi bych se na problém zaměřil více. Každopádně návrh paní doktorky s laparoskopickou operací a zjištěním průchodnosti vejcovodů je správný, ale vzhledem k tomu opakovanému krvácení po styku bych jej ještě doplnil o hysteroskopii, kdy se zasune drobná kamerka přes děložní hrdlo do dělohy a zkontroluje se, v jakém stavu je děložní sliznice a případně se odebere vzorek na histologické vyšetření. Problém s krvácením bych tedy spíše hledal v děloze nebo na děložním čípku. Zákroku se bát nemusíte, je opravdu bezpečný a možnost početí dítěte nesníží, spíše naopak.  Někdy může za krvácením po styku sát i chronický zánět či "vřídek na čípku", kdy může nastávat tzv. kontaktní krvácení. Toto se může pak objevovat například i po vyšetření na gynekologii. Někdy problém pomůže zmírnit užívání vitaminu Ascorutin 3x2 tbl denně na 1-2 měsíce, někdy je potřeba tento stav ošetřit chirurgicky drobným zákrokem na čípku.

Komerční sdělení

24. listopadu 2016, 9-10 hodin. Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan odpovídá na Vaše dotazy! - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×